Banner
Sukulent Bitkisi
Bitki bilimciler, tüm kaktüs ailesi bitki türlerinin Sukulent olduğunu söylüyor; ancak onlara göre tüm Sukulent bitkiler aynı zamanda kaktüs değil. Sukulentlerin o kadar çok çeşitte ve formda türü var ki, dikey bahçelerde, kaya bahçelerinde, teras bahçelerinde, her yerde farklı düzenlemelerle, kolayca yetiştirilebiliyorlar.

Böylece eskiden bu yana bilinen sulama ve bakım anlayışı, bu bitkilerle ortadan kalkıyor, sürdürülebilir ve yeşil yeni bir hayat başlıyor.
 
Orijinal adı Succulent, Türkçe anlamı ise, sulu, özlü ve kalın, etli yaprakları olan Sukulentler, su tutma becerilerini bu kalın yapraklara borçlular. Sukulentler bu sayede depoladıkları suyla diğer bitkilere oranla çok uzun süre susuz yaşayabiliyorlar. Evde ve bahçede yetiştirilebilen Sukulentlerin pek çok çeşidi bulunuyor. Sukulent bitkilerin bu denli popüler olmasının sırrı her açıdan son derece kolay olmalarında saklı; nazlı ve zor değiller, bu güzellik için fazlasıyla kolay sayılırlar. Öyle ki, üç haftada bir sulansalar yetiyor.
 
Ev bitkisi olarak bakıldığında, Sukulentler banyo dahil, evin her yerine yakışıyor. Çakıl taşı, otlar, taşlar gibi yaratıcı malzemelerle birleştirilerek yaratılan kompozisyonlarla, evin en estetik aksesuarı haline gelebiliyorlar. İç mekanlarda yetiştirildiklerinde cam evlerinde yaşıyorlar.Hem estetik hem de bitkinin sağlığı için doğru cam ev seçimi yapılması gerekiyor. Bitkilerin içinde sıkışmaması için çok dar camlar seçilmemeli. Sukulent bitkilerin evde estetikten de önemli faydası radyasyonu toplama özelliğinin olması; özellikle bilgisayar ve televizyonların yakınında bulundurulmaları öneriliyor.
 
 
 
Pro WEB