Banner
Doku Kültürü İle Bitki Yetiştirme
Doku kültürü ile üretim metodu sadece süs bitkileri için değil, meyvesi için yetiştirilen bitkiler için, sebzeler için, diğer endüstriyel bitkiler için ve hatta bitkisel bazı ürünlerin elde edilmesi için kullanılır.

Bu metot her bitki türüne uygun değildir. Bazı bitkilerin bünyeleri buna izin vermiyor. Bir bitkinin çok küçük parçalarından o bitkinin aynısının binlerce kopyası çok kısa sürede üretilir. Doku kültürü ile üretim yöntemlerine mikro üretim tekniği de denir. Aslında bitkilerin klonlanmasıdır.
 
Avantajları
Tohumla üretildiği takdirde daha ilk nesilde kalitesi tamamen değişen “hibrit” türler doku kültürü sayesinde klonlanarak çoğaltılır.
• Tohumdan yetiştirilmesi çok zor olan türlerde, çelikle üretilmesi mümkün olmayan veya zor olan türlerde bu metot daha bereketli, daha verimli üretim sağlar.
• Tohumla veya çelikle üretimle kıyaslanmayacak derecede çok sayıda yeni bitkiler elde edilir. Bu teknik sayesinde, orkide gibi çok pahalı süs bitkileri üretiminde son yıllarda dünya çapında büyük bir patlama olmuş ve üreticiler arasındaki pazar payı rekabetleri sonucunda fiyatlar kat kat düşmüştür.
• Yeni bireylerin büyümeleri hızlı olur.
 
 
 
Pro WEB