Banner
Leylandi
LeylandiMelez servi olarak da adlandırılan Leylandi bitkisi iki ayrı tür olan Alaska sediri (Chamaecyparis nootkatensis) ve Monterey (Kaliforniya'da bir kasaba) servisinin (Cupressus macrocarpa) doğal yolla çaprazlanması sonucu 1888 yılında İngiltere’de raslantı sonucu bulunmuştur.
15 m.'ye kadar boylanabilen, 7 m.'ye kadar taç çapı yapabilen, konik yapıda, sık dokulu ağaç formlu bitkilerdir.

Yapraklar herdem yeşil, 4 köşeli ve koyu yeşil renktedir. Koparıldığında hoş bir koku yayar. Sürgünler ince ve narindir.

Çiçekler kokulu, erkek çiçekler 3 mm. boyunda, kırmızımsı kahverengi ve terminal durumludur. Dişi çiçekler erkek çiçeklerden daha büyük, sarı renktedir.

Kozalaklar 2 cm. çapında 8 pullu ve kahverengidir. Her pulun altında 5 adet tohum bulunur. Tohum ve çelikle üretilir.

Donlara dayanıklı olmakla beraber -20 derecenin altında zarar görür. Hava kirliliği ve tuz serpintilerine karşı dayanıklıdır.

Park ve bahçe düzenlemelerinde dekoratif formu ve sınırlandırma amacıyla tercih edilir. Soliter veya gruplar halinde kullanıma uygundur.

Konik yapılı, çabuk büyüyen türdür. Bitki gelişmesini tamamladıktan sonra ortalama 20-25 m’yi bulmaktadır. 7 metreye kadar genişlik yapabilen sık formlu her mevsim yeşil bitkilerdir. Sürgünleri ince ve narindir, yaprakları dört köşelidir. Budamaya elverişli form vermeye uygundur.

ÜRÜNLER sayfamızdan bitkiyi inceleyebilirsiniz.
 
 
 
 
:: Diğer Hizmetler + tüm hizmetleri gör
 
- Sakarya'dan Sizlere...
- Süs Bitkisi Üretimi ve Bakımı
- Sakarya Fidan Yetiştiriciliği
- Saksı Çiçekleri
- AVR Süs Bitkileri
- Altuni Taflan
- Dış Mekan Süs Bitkileri
- Bodur Alev
- Şimşir
- Ardıç
- Bodur Nandina
 
   
 
 
 
 
Pro WEB