Banner
Bitki Koruma Ürünlerinin Eczanelerde Satışı ile İlgili Açıklama
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO),Antalya Ticaret Borsası (ATB), TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi, Antalya İhracatçılar Birliği,Tarım Danışmanları Derneği ve Gübre Üreticileri, İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği ortak bir...

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO),Antalya Ticaret Borsası (ATB), TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi, Antalya İhracatçılar Birliği,Tarım Danışmanları Derneği ve Gübre Üreticileri, İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği ortak bir basın açıklaması yaparak, bitki korumu ürünlerinin eczanelerde satılamayacağını kaydetti.

Ortak açıklamada, bitki hastalık ve zararlıları ile yabancı otlarla mücadelede vazgeçilemez bir araç olan bitki koruma ürünlerinin, bilinçsiz ve yanlış kullanıldığında, çevre kirliliği ve doğal dengenin bozulmasının yanı sıra insan ve hayvan sağlığını tehlikeye atacak sonuçlara yol açabildiğine dikkat çekildi. Açıklamada, "Bu nedenle bitki koruma ürünleri mutlaka bu alanda eğitim almış uzman kişiler olan ziraat mühendisleri tarafından satılması, ziraat mühendislerinin gözetimi ve denetiminde kullanılması bir zorunluluktur. Buna karşın Resmi Gazete'nin 30 ve 31 Mayıs 2012 tarihli sayılarında yayımlanarak yürürlüğe giren mevzuat düzenlemeleri, insan ve çevre sağlığının yanı sıra, zirai mücadele uygulamalarının doğru ve etkin yapılabilmesi açısından önemli sorunlara yol açacak hükümler içermektedir. 197 Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun'da, 31 Mayıs 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 6308 sayılı kanunla yapılan değişiklik sonucu; eczanelerde satılabilen maddeler arasına ziraatta kullanılan ilaçlar ve kimyevi maddeler eklenmiştir.

Bundan sonra eczanelerde Zirai ilaç bayilerinde bile bir kısmı kapalı özel bölmelerde satılabilen ve ayrı yerlerde bulundurma zorunluluğu bulunan pestisitler ile kimyevi gübreler, beşeri ilaçlar ile birlikte aynı ortamda satılabilecektir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelikte yapılan ve 30 Mayıs 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklik ile de, sadece ziraat mühendislerine verilen bitki koruma ürünleri bayi veya toptancı izin belgesinin, eczacılara da verilmesi sağlanmıştır. Ancak, aynı yönetmeliğin Perakende satış yerlerinde aranan şartlar başlıklı 12 nci maddesinin birinci fıkrasının (h) bendinde yer alan "Bayiler her ne suretle olursa olsun insan ve hayvan ilaçları ile gıdalarını satamazlar ve bitki koruma ürünleri ile bir arada bulunduramazlar"

denilmektedir. Bu hüküm ile 6197 sayılı Kanundaki "eczanelerin ziraatta kullanılan ilaç, kimyevi madde" satabilmeleri hükmü çelişmektedir. Zirai İlaç Bayilerinde insan, hayvan ilaçları ile gıdaların satışı doğru bir şekilde yasaklanırken, eczanelerde zehirli tarım ilaçlarının, gübrelerin ve diğer kimyasalların satışına izin verilmesi toplum ve çevre sağlığı açısından son derece yanlış bir düzenleme olmuştur" denildi.

Bitki koruma ürünlerinin perakende veya toptan satışını yapanların zirai mücadele uygulamaları konusunda yeterli bilgi birikimine sahip olmaları büyük önem arz ettiği bildirilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Yeterli bilgi birikimine sahip olmayan kişilerin, bitki koruma ürünlerini satmaları durumunda, zararlının ve hastalığın yanlış teşhisi ve yanlış tavsiyesi ile zirai ilaçların usulüne ve tekniğine uygun kullanılmaması durumunda bu kimyasallarla temas edenler ile hatalı ilaçlanmış, hasat kurallarına uyulmamış ürünleri tüketenlerde akut ve kronik zehirlenmeler görülebilecektir. Bunun yanı sıra çevre kirliliği, zirai ilaç kalıntısı, bitkilerde fitotoksite ile ürün kayıpları ve zirai ilaçlardan istenilen sonucun alınmaması gibi önemli riskler ortaya çıkacaktır. İnsan sağlığı açısından kanserojen, teratojen, mutajen, sinir sistemini felç edici sakatlık ve ölümlere bile neden olabilecek istenmeyen durumlar ortaya çıkabilecektir.Bitki koruma ürünlerinin çocuk mamaları, biberonlar, beşeri ilaçlar ve kozmetik ürünleri gibi insan sağlığını doğrudan ilgilendiren ürünlerle eczanelerde aynı ortamda yan yana satılması çok büyük tehlikeleri beraberinde getirecektir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının eczaneleri denetleme ve kontrol etme yetkisi yoktur. Hatalı uygulamalarda cezai yaptırımların olmaması ve denetim boşluğu zirai mücadele ilaçlarının yarattığı riskleri arttıracaktır. Kısaca insanlarımızın yanı sıra akarsular, göller, yeraltı suları, toprak ve doğada bulunan tüm canlıların yaşamı risk altına girecektir."

Bitki koruma ürünlerinin güvenli, tavsiyelere uygun olarak kullanımı ve ürünlerin izlenebilirliğinin sağlanması için bu ürünleri satanların mutlaka bu konuda yeterli eğitimi almış olmaları gerektiği belirtilen açıklamada, ilaç, bitki, toprak, hava ve diğer çevre unsurlarının etkileşimi konusunda eğitim almış, bitki fizyolojisinin yanı sıra hastalık ve zararlıların biyolojisini bilen ziraat mühendislerinin, bu alandaki tek uzman meslek grubu olduğuna dikkat çekildi.

Eklenme Tarihi: 07/12/2012
 
:: Diğer Haberler + tüm haberleri gör
 
- İletişim Bilgileri
19/03/2018
 
- Flower Show Türkiye 24 Kasım - 27 Kasım 2016 tarihleri arasında yeniden sektörle buluşacaktır.
16/11/2016
 
- Flower Show Türkiye 26 Kasım - 29 Kasım 2015 tarihleri arasında yeniden sektörle buluşacaktır.
07/10/2015
 
- Doku Kültürü Bilgilendirme
05/01/2015
 
- Flower Show Türkiye Süs Bitkileri
10/12/2013
 
- Flower Show Türkiye 28 Kasım - 01 Aralık 2013 tarihleri arasında yeniden sektörle buluşacaktır.
05/07/2013
 
- AĞACIN TARİHİNE NOT DÜŞÜLDÜ
14/02/2013
 
- YENİ TRENDLER BAHÇE DÜNYASI 2013’TE
14/02/2013
 
- ‘BENİM DE BİR DİKİLİ AĞACIM OLSUN’
14/02/2013
 
- ÇİÇEKLER TASARRUF SAĞLIYOR
14/02/2013
 
- Büyükşehirler küresel ısınmayı hızlandırıyor...
09/02/2013
 
- TEMA Vakfından Sevgililer Günü için...
09/02/2013
 
- BOTANİK EXPO 2016 YILINDA ANTALYA’DA...
25/12/2012
 
- Bitki Pasaportu Sistemi ve Operatörlerin Kayıt Altına alınması Hakkında Yönetmeliğin uygulamasına yönelik olarak sıkça sorulan sorular;
25/12/2012
 
- Flowershow 2012 - İFM / İSTANBUL Fuarımızdan ilk görüntüler...
12/12/2012
 
- Tarladan Sofraya Güvenilir Gıda İçin Zirai İlaç Denetimi
07/12/2012
   
 
 
 
 
Pro WEB